-
VÁROSEMBER
-
VILÁGOK ARCA
-
FUTÓ PROJEKTEK
-
aRT oSZTÁLY
-
KÖNYVEK
-
MOZGÓK
-
MORPHOLOGIA
-
KONTAKT
-
MORPHOBLOG
-
English
Tessék? Hogy mi köti össze Spencer Davist, Ben Kingsley-t és Joe Cockert? Elsőre nyilván semmi, de ha egy picit segítek és azt mondom, hogy természetesen ÉN, akkor mindjárt világos lesz minden! Vagy mégsem? Oké! Akkor elmagyarázom!
photo by morpho
1998. június 17., Dózsa György út, a Hotel Liget sörözője. GNL kolléga készít rendkívül vicces interjút Spencer Davis-szel a magyarországi vasfüggöny zenei áttörőjével, a Kisstadion első királyával! 1967. július 7-én a Spencer Davis Group volt az első brit rockbanda, akik felléptek a vassal lefüggönyözött Magyarországon. Ha valakinek így sem ugrik be az úr, akkor annyit segítek, hogy „Kiviszem a lovam” : ) Részlet a korabeli rendőrségi jelentésből: „1967. július. 7-én, 8-án és 9-én adott koncertet a SPENCER DAVIS GROUP, MILLIE SMALL és a V.I.P.s együttes Budapesten a Kisstadionban! A hangverseny utáni “rendbontások” során összesen 122 főt állítottak elő.” : ) Na, erről beszélgettünk Davis úrral a sörözőben egyre több sör és egyre vidámabb hangulat társaságában. A figura egyébként tényleg nagyon szórakoztató volt és tökéletesen emlékezett a 31 évvel korábbi koncertekre, hiszen ők sem játszottak ezt megelőzően a vasfüggöny mögött. Említettük neki, hogy a következő nap, június 18-án Joe Cocker lép fel ugyanabban a Kisstadionban, ahol anno a Spencer Davis Group is játszott, és ez annyira felvillanyozta, hogy kijelentette: Ő mindenképpen elmegy erre a bulira. Egyrészt szereti Cockert, másrészt a nosztalgikus helyszín is lázba hozta. Ettől annyira nem kellett volna lázba jönni, mert a Kisstadion akkorra már egy komplett romhalmaz volt, ami új korában sem volt alkalmas koncertekre, akkor meg aztán már végképp nem. Az egész egy hatalmas betonteknő, aminek nincs egyetlen akusztikailag használható négyzetcentimétere, ráadásul nem lehet találni benne két olyan pontot, ahol megközelítőleg hasonlóan lehet hallani az egyes hangokat. Ahogy akkor mondtuk: Neked ma este hová „szólt” az álló jegyed? Elmondhatatlanul jó előadók tucatjainak koncertjét vágták haza ezzel a gagyi helyszínnel, de hát magyar szervező hazai alapanyagból dolgozik, és hát, lássuk be, hogy ma sincs egyetlen normális, szabadtéri koncertekre alkalmas aréna Budapesten.
Ezzel nagyjából végeztünk is Davis úrral, legalább is akkor úgy tűnt, de hát a barátságok mindig sörözőkben kezdődnek…
1998. június 18., Kisstadion: Másnap természetesen elmentem fotózni Joe bácsi bulijára. Korábban négy éve hallottam őt Woodstockban egy nagy, szabadtéri, sárdobálós őrületen és kíváncsi voltam, hogy mi jön át ebből a betonteknőben. (Egyébként sajnos semmi, de ez nem ért váratlanul.) Míg a kezdésre vártunk és a színpad előtt ácsorogtam, egyszer csak valaki a hátam mögül megbökte a vállamat. Megfordultam és személyesen Spencer Davis vigyorgott rám! – Hű ez tényleg eljött! Nem tudom, hogy miért lepődtem meg, de valahogy azt hittem, hogy előző nap blöffölt. Úgysem vesszük észre, hogy elment-e vagy sem! Kérdeztem tőle, hogy mennyire emlékszik a helyszínre, amire mondott is valamit, de egészen mást akart tőlem. Feltett egy egyszerű kérdést.
– Te figyelj, te fotós vagy, biztos tudsz nekem segíteni. Áll ott egy kopasz ember hosszú kabátban! Látod, ott balra kb. 10 méterre innen. Olyan ismerős, mintha valahol láttam volna, csak nem jut eszembe a neve! Mikor szkennelte a szemem az arcot, teljesen ledöbbentem. Tudtam, hogy Gandhi, meg azt is hogy Schindler listája, sőt az is megvolt, hogy Oscar-díjas, de a neve nekem sem ugrott be. Aztán elmondtam Davisnek, hogy Gandhi és rögtön rávágta, hogy Ben Kingsley! Hát persze, hogy ő volt az! Ott ácsorgott egy Oscar-díjas színész Joe Cockerre várva a Kisstadion lepukkant betonján, és a körülötte állóknak lövése nem volt, hogy ki mellett állnak. Oké, nekem is Spencer Davis segítsége kellett hozzá, igaz, én háttal álltam neki. De mit keres ez itt? Joe Cocker világkörüli turnén volt, miért pont a budapesti szutyokban kellett neki Joe bácsit megnézni? (Mint kiderült, Budapesten forgatott valamit, csak nem volt publikus a dolog, a sztori meg így csak nekünk lett meg.)
Csak álltam ott hülyén, aztán hirtelen bevillant, hogy mégiscsak egy napilap fotósa vagyok, talán le kéne fényképezni nem? Talán. Három-négy kockát tudtam csinálni róla, amikor is Cocker megjelent a színpadon, és a szervezők betereltek a zenekari árokba, elvágva a külvilágtól. Davisnek csak intettem egyet futtában, sajnos azóta sem találkoztunk, bár ma már el kéne mesélnem neki a sztorit, hogy újra összerakja. Joe Cocker meg még csak nem is sejtette, hogy két világsztár is ott lapul a nézők között a budapesti, stadionnak becézett romhalmaz közepén…
A sztori utóéletéről még annyit, hogy a másnapi lapértékelőn az újság rendkívül korlátolt és amúgy teljesen alkalmatlan belpolitikai rovatvezetője, akivel nem hogy beszélő, de még köszönő viszonyban sem voltam (Ideális állapot egy napilapnál nem?) a következő vakert adta elő, mivel Szücs Gábor főszerkesztő némi pénzjutalmat javasolt nekem Kingsley miatt, szóval, a baromarcú rovatvezető az értekezleten: – Hát, izé, van még itt ez a Kingsley ügy. A Gábor javaslatára annak, aki a Kingsley-t észrevette adjunk 10 ezer forint jutalmat. (A nevem amúgy oda volt írva a kép alá, de hát nehogy már kimondja véletlenül!) Én viszont ott ültem a fotórovat nevében a szájtépésen és röhögő görcsöt kaptam! – Oké, Tamás, majd kinyomozom Spencer Davis számlaszámát, biztos örülni fog a 10 rugónak! Az egészet egyedül a kultúrrovat jelenlévő munkatársa értette, mert ő ismerte a sztorit, és annyira röhögött, hogy ki kellett mennie a teremből….
(morpho)
Névjegyek:
Spencer Davis
Zenész
Született: 1939. július 17. (életkor 76), Swansea, Egyesült Királyság
Filmek: Magical Mystery Tour
Zenekarok: The Spencer Davis Group, Groundation, Rockamovya
Ben Kingsley
Színész
Sir Ben Kingsley Oscar-díjas angol színész, indiai gyökerekkel. 1967-ben a Royal Shakespeare Company tagja lett.
Született: 1943. december 31. (életkor 72), Snainton, Egyesült Királyság
Legismertebb Filmek: Gandhi, Schindler listája, A lény
Joe Cocker
Énekes
Grammy-díjas angol blues- és rockénekes. Jellegzetes rekedtes, mély hangon énekelt. Sikereit olyan slágereknek köszönhette, mint a You Are So Beautiful, az Up Where We Belong, az Unchain My Heart és a You Can Leave Your Hat On.
Született: 1944. május 20., Sheffield Egyesült Királyság
Meghalt: 2014. december 22. Crawford, Colorado, Egyesült Államok
Vaker