-
VÁROSEMBER
-
VILÁGOK ARCA
-
FUTÓ PROJEKTEK
-
aRT oSZTÁLY
-
KÖNYVEK
-
MOZGÓK
-
MORPHOLOGIA
-
KONTAKT
-
MORPHOBLOG
-
English
Nem tudhatom, ki merre járt a nyáron, de ha valaki elhagyta a lakóhelyét jelentő település határait, és bármilyen közlekedési eszközzel végigment egy országúton, akkor látnia kellett határszerte a klímakrízis áldásos hatásait. Valahol olvastam, hogy az üvegházhatás már nem fejezi ki teljes egészében a mögötte lévő gondolatiságot, ezért inkább kemencehatásnak illenék nevezni. Végülis hívhatjuk akárhogy, de az biztos, hogy világszerte kiégett minden a kukoricától a paradicsomig, a fügétől a citromig. Sőt, a füge már Közép-Európában is kiég, a mediterrán országokban meg el sem jut a rügyezésig.
Dél-Spanyolországban élő ismerőseim konkrétan elmenekültek a nyár elől az északi, hűvösebb országokba. Ezt is csak addig tehetik meg, amíg lesznek ilyenek. Csupa móka, kacagás az egész családnak! Két tanulmány is megjelent a napokban és egyik „örömtelibb”, mint a másik.
A BioScience nevű folyóiratban közzétett tanulmányból kiderül, hogy a klímaszakértők szerint a klímaválság „kritikus és kiszámíthatatlan, új szakaszát” kezdtük meg! Dióhéjban: A fosszilis tüzelőanyagok elégetését sikerült csúcsra járatni, és hiába növekedett 15 százalékra a zöld energia aránya, de a kapzsi kitermelők magasról tesznek az egész problémára, ezért rendületlenül hasít a kőolaj-földgáz-kőszén tengelyen üzemelő világ. Ettől az óceánok és a földfelszín hőmérséklete rekordmagasságokat döntöget és világszerte szélsőséges időjárási káoszt eredményez.
Aki például floridai kirándulást tervez a napokban, az gondolja ezt át, mert simán Óz, a nagy varázsló birodalmában találhatja magát, de India déli részeit sem javaslom úticélnak, mert víz és élelem hiányában az 50 fokos hőségben évről-évre Magyarországnyi területek néptelenednek el.
Ahol viszont van kaja, ott a hamburger népszerűsége a sztratoszféra tetejét verdesi, így aki arra jár, meg is mérheti a széndioxid és a metán koncentrációját, amit a naponta ! kétszázezer fővel bővülő emberiség és a szintén napi szinten 170 ezerrel növekvő juh és szarvasmarha állomány bocsát ki. A tanulmány végső megállapítása szerint az éghajlat hirtelen felborulásának kellős közepén vagyunk, és ez akkora veszélybe sodorja a földi életet, amihez foghatót az emberiség még sosem látott. Nagyjából be kéne fejezni a fosszilis alapú energiahordozók használatát, mérsékelni az emberiség elképesztő mértékű népességnövekedését, és csökkenteni kéne a gazdagok túlfogyasztását.
Ide kapcsolódik szorosan az Élő bolygó jelentés, amely nem kevesebbet állít, minthogy a Föld teljes lakosságát vizsgálva 735 millió ember napi szinten éhezik, míg a populáció harmada elhízott, és becslések szerint az összes megtermelt élelmiszer 30-40 százalékát soha nem fogyasztják el! A jelentéshez Kirsten Schuijt, a nemzetközi WWF főigazgatója által fűzött előszóból kiderül: „A következő öt évben meghozott döntések és intézkedések döntő fontosságúak lesznek a földi élet jövője szempontjából.”
Hát, ezek az infók és a hőség hatására az egész világot sújtó, brutális aszály hozta elő belőlem ezt a képet. Ez tulajdonképpen az emberiség élelmezésének egy aktuális, kiragadott pillanata, ami így talán közelebb hozza hozzánk a problémát, mintha a megsárgult és kiégett kukoricát, az elszáradt paradicsomot vagy fügét csak egy útmenti szántóföld vagy egy vonatablak előtt elsuhanó konyhakert távolságából érzékelnénk.
Mindenki nézegesse, hogy hová vezet ez az egész és gondolkodjon el azon, hogy vajon mit fogunk enni tíz év múlva! Sőt, mit fognak enni a gyerekeink húsz év múlva? Mindenki nézze meg és gondolja végig, hogy a felelőtlenség, a kapzsiság, a populizmus és a konteók áradata hová vezeti az emberiséget! Egyébként az Élő bolygó jelentés elég világosan fogalmaz: Ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, olyan mértékben károsítanák a természeti rendszereket és olyan mértékben destabilizálnák a társadalmakat, amely az egész emberiségre és a fajok többségére veszélyt jelentene.
(morpho)
Vaker